Turiu siūlą – kokio skieto man reikia?


kai ieškojau informacijos, kaip išsirinkti audimui tinkamus siūlus, dažniausiai rasdavau atsakymą "nusipirk pavyzdį ir pabandyk" arba "paklausk to, kas žino". na, man tokie atsakymai netinka. man reikia skaičių ir formulių. man reikia tikslumo. tik tada aš suprantu. tai va ką radau, tą čia ir surašiau.

surašiau, numečiau ir pamiršau. o šiandien manęs paklausė "kaip išsirinkti kreiptuvus staklėms, noriu austi storesniais siūlais?" tada aš prisiminiau šitą įrašą, ir nusprendžiau jį pabaigti ir pasidalinti. (visgi pabaigti iki galo labai tingėjau, todėl įdėjau čia tik pirmą dalį iš trijų :p)

didžiausia problema ta, kad audimas yra labai nepopuliari veikla. apie skietines stakles išvis Lietuvoj mažai kas žino. jei prie siūlų neretai būna pasakoma, kokio storio virbalų ar vąšelio gali reikėti, o kartais netgi nurodoma, kokio dydžio mezginėlis gausis iš tam tikro kiekio siūlų, tai apie audimą - nė mur mur. tarsi toks siūlų raizgymo žanras nė neegzistuotų.

protingai skambančios santrumpos

audime iš esmės yra keturios mistiškos santrumpos: wpi, epi, ppi ir dpi, kurias išvertus į žmonių kalbą daug kas paaiškėja.

(aš skaičiuoju viską coliais, nes ir ant mano kreiptuvų coliais parašyta, ir skaitau literatūrą, kur viskas coliais. bet esmė ta pati - ar coliais, ar cemais skaičiuosit.)

wpi 

- wraps per inch - nurodo, kiek tam tikros rūšies siūlų tilps į vieną colį. galit paimti liniuotę, privynioti ant jos 2,5 centimetro (1 colį) siūlo, ir sužinosit, koks to siūlo wpi. reikia vynioti taip, kad neliktų tarpų, bet kad gijos nesusikryžiuotų viena ant kitos.
(foto iš čia)

epi 

- ends per inch -  metmenų siūlų skaičius viename audinio colyje. angliškai dar vadinamas "sett".

ppi 

- picks per inch - ataudų siūlų skaičius viename audinio colyje.

dpi 

- dents per inch - akučių skaičius viename kreiptuvų (arba skieto) colyje. tiesa, skaitant internete labai dažnai jie vadinami tiesiog "epi", bet tai nėra visai teisinga, nes galutinis audinio epi bus didesnis negu skieto dpi (apie tai truputį vėliau).

pala pala, nesuprantu pusės žodžių

jei nesuprantat, kas tas skietas ar kreiptuvai, kas tie metmenys ir ataudai - skaitykit čia ir čia.

kaip šitų santrumpų žinojimas padeda apskaičiuoti, ko man reikia?

jei jau turiu siūlą, ir noriu pasirinkti tinkamą skietą: pasiimu liniuotę, privynioju colį, suskaičiuoju, kiek vijų išėjo, ir jau žinau siūlo wpi (vijų skaičių colyje). šitą skaičių padalinus iš dviejų gausiu "rekomenduojamą" akučių skiete skaičių (dpi). t. y. jei mano siūlo wpi yra 20, tai tokiam audimui turėtų tikti 10 dpi skietas (= kreiptuvai).

šitai galioja subalansuotam drobiniam audimui - t. y. tokiam, kuris audžiamas dvinytėm staklėm, o ataudai ir metmenys matosi vienodai.
audžiant trinytį audimą ruoželiais (angl. twill), wpi turėčiau padauginti iš 2/3. ty jei mano wpi yra 26, tai skaičiuosiu taip: 26 * 2/3 = dpi skietas.

WPI / 2 = dpi drobiniam audimui (plain)
WPI * 2/3 = dpi ruoželiams (twill)

svarbu nepamiršti, kad audinys tankėja

pirmiausia jis šiek tiek susiaurėja, t. y. sutankėja audžiant. ir dar kartą jis susitraukia skalbiant. t. y. jei audžiat su 10 dpi skietu, tai galutinio audinio epi bus didesnis: siūliukai susispaus ir į colį jų tilps jau daugiau. ir atitinkamai, pats audinys gausis siauresnis! šitas susitraukimas priklauso nuo daugybės faktorių - ir nuo to, kaip kietai primušat, ir kokioj temperatūroj skalbiat, ir nuo siūlų. pvz. linas ar vilna traukiasi daugiau negu medvilnė. o sintentika nesitraukia visai.

tankiau ar laisviau?

jeigu noriu tankesnio audinio, galiu rinktis didesnį dpi (daugiau skylučių / siūlų colyje). jei audinys yra ornamentuotas, dpi taip pat turi būti didesnis. taip yra todėl, kad ornamentuotas audinys gaunasi skystesnis, tarpai tarp susikryžiuojančių vietų didesni, tad suausti reikia tvirčiau.

galiausiai - šitie skaičiavimai pateikti subalansuotam audiniui. tokiam, kuriame metmenys ir ataudai "groja" vienodai. jei noriu, kad mano audinyje dominuotų metmenys, pasirinksiu didesnį dpi; jei noriu, kad dominuotų stori ir gražūs ataudai - dpi bus mažesnis.

ar tikrai taip paprasta?

aišku kad ne. čia tik apytiksliai skaičiai, kad būtų už ko užsikabinti tokiems, kaip aš. optimalus skieto tankis labai priklauso ir nuo paties siūlo - jo susukimo stiprumo, jo purumo, ir nuo tikimosi rezultato, ir nuo daug daug visko. visgi teisūs yra tie, kurie sako, kad reikia pasibandyti... ypač jei norisi tikslaus rezultato, o ne improvizacijos - pvz., jei norisi išausti taisyklingus kvadratėlius vietoj ištįsusių stačiakampių.

o jeigu siūlus dar tik ketinu pirkti?

bėdytė, taigi negaliu privynioti ant liniuotės to, ko dar neturiu. internete radau krūvas lentelių, kurios pataria, kaip skietą pasirinkti pagal siūlą. pabandysiu jas sujungti į vieną - tokią, kokia atrodo patogi man, - ir pasidalinsiu.

Komentarai