www.pinterest.com/pin/196962183687826825 |
rašiau apie juostų audimo stakles, rašiau apie gobelenų audimo stakles, o pabaigai palikau tas "tikrąsias", audinių audimo.
jei juostose dominuoja metmenys, gobelenuose - ataudai, tai šitokiam audime paprastai matosi ir vienas, ir kitas siūlas, o kurio daugiau - priklauso nuo supynimo būdo, nuo pasirinkto ornamento.
www.matildadominique.com/waffle-weave-on-jacquard-loom-2014/ |
www.pbs.org/video/craft-in-america-randall-darwall-craft-shows |
dar daugiau, jei paimsiu geltoną ir raudoną, ir ausiu pramaišiui su abiem, tai galutiniame audinyje bus trys spalvos - geltona, raudona ir oranžinė (nes siūlai kryžiuojasi neuždengdami vienas kito pilnai). o įsivaizduokit, jei paimčiau penkias spalvas (tai yra 20 spalvų derinių!), tada dar uždėčiau kažkokį ornamentą. ir gautųsi... arba makalynė (jei nepavys suderinti spalvų ir raštų), arba pasakiškas grožis.
woolery.com/ashford-katie-table-loom.html |
o geriausia dalis yra tai, kad tokios staklės visai nebūtinai užims visą kambarį. jos gali būti pastatomos ant stalo. ir netgi tos, su kuriomis išausit visai neprastą raštą, - ir tos gali būti mažutės. netgi sulankstomos.
galiausiai - norint išausti kažką įmantraus, visai nebūtina ilgai ir nuobodžiai po eilutę rinkti raštą. dar XIX amžiuje buvo išrasta technologija, kaip mechanizuoti audimo procesą.
sąrašas - nepilnas ir nebaigtinis. tai, kas pateko į mano akiratį. ir kas nėra skirta pramoniniam naudojimui, žinoma (ten jau kita pasaka).
Nuotr. aut.: Giedrė Pokšt; Laosas, Banna km.
|
pastatomos nytinės staklės
(angl. floor shaft loom). jos turi būti mažiausiai dviejų nyčių (paprastam drobiniam, angl. plain arba tabby, audimui), bet gali būti ir keliolikos. aišku, kuo daugiau nyčių - tuo sudėtingesnis raštas įmanomas.nytis (angl. harness) - tai toks rėmelis su vertikaliai pririštomis virvelėmis - nuotraukoje į jas rodo vidurinė rodyklė; kiekviena virvelė viduryje turi skylutę, per kurią perkišamas siūlas. vieni siūlai perkišami per vienos nyties skylutes, kiti - per kitos, treti - per trečios etc. skirtingas tvarka pakeliant nytis, ir gaunamas ornamentas.
Nuotr. aut.: Ignas Poškus; Laosas, BanLue centras |
muštuvas - įtaisas, su kuriuo primuši audinį; turi būti sunkus, tai daro iš medžio; nuotraukoj - dešiniausia rodyklė.
žiotis sudariusios nytys ir muštuvai matosi ir kairėje nuotraukoje. čia aš audžiu :)
www.weftblown.com/blogs/news/table-looms-are-fun |
stalinės nytinės staklės
(angl. table shaft loom).jos daro tą patį, ką ir pastatomos ant grindų, tik vietoj pedalų - mygtukai viršuje. tie keturi pagaliukai, kuriuos matot nuotraukoje, ir judina nyčių pakėlimo/nuleidimo mechanizmą (vadinasi, tai keturių nyčių staklytės); būna ir platesnių, šitos ypač mažutės.
www.bekainc.com/buy/07405/beka-fold-go-loom-20-inch-rigid-heddle-loom |
skietelinės staklės
(angl. rigid heddle loom). šitos - mano didysis atradimas. skietelis (angl. reed) čia atlieka tris funkcijas: nyčių, kreiptuvo ir muštuvo. esmė, kad tas pats daiktas ir kilnoja siūlus, ir juos laiko atskirtus vieną nuo kito, ir juos primuša prie audinio.apie skietą pasakojau anksčiau, prie dalies apie juostas. šitas skietas toks pat, tik platesnis, ir staklių šonuose būna laikikliai jam įstatyti.
tokios staklės visų pirma skirtos paprastam, drobeliniam (angl. tabby arba plain) audimui, tačiau, pridėjus antrą skietą, - galima atkartoti 3 nyčių raštą, su trim skietais - 4 nyčių, ir taip toliau.
jų didelis privalumas - tai, kad apmesti siūlus (ar kaip vadinasi tas procesas? angl. warping) ant jų daug paprasčiau ir greičiau negu ant nytinių staklių; taip pat jos yra bent tris kartus pigesnės už nytines - matot, kokia paprasta konstrukcija?
trūkumas - neįmanoma išausti tokio plono audinio, kaip su nytinėmis (nes nebūna tokių tankių skietų).
feisbuke pilna angliškų grupių, kuriose dalijamasi būtent tokių staklių audimo ypatumais ir nuaustais darbais.
www.arts-et-metiers.net/musee/modele-metier-original-de-jacquard |
o jeigu moderniau? XIX a. Jacquard'o išradimas -
žakardinės staklės.
šitų principas panašus kaip pirmų kompiuterių - naudojamos perfokortos! aš labai tingiu pasakot, kaip jos veikia, bet štai labai geras neilgas filmukas: https://www.youtube.com/watch?v=K6NgMNvK52Amanot, čia kokia mandrybė, kurios Lietuvoj niekas nežinojo? manykit iš naujo - tokios staklės stovi Rumšiškėse (XIX a. pab. – XX a. pr., audėja Justina Tolutaitė), o Lietuvoj tikrai yra išlikusios dar bent kelios, ir bent vienomis iš jų tikrai yra audžiamos juostos.
www.shybert.com/category/productions |
kompiuterizuotos staklės.
su tokiomis austi įmantrų ornamentą tampa lygiai taip pat paprasta, kaip ir drobinį audimą - siūlus kilnoja varikliukas pagal nustatytą programą, kurią galima pakeisti bet kuriuo momentu. kiekvienas siūlas valdomas atskirai.mąsčiau, ar audžiant tokiomis, vis dar galima sakyti, kad tai rankų darbas? nuo audėjo(s) gabumų vis dar priklauso siūlų, spalvų, ornamento pasirinkimas, taip pat ir techniniai dalykai - lygūs audinio kraštai, primušimo stiprumas, siūlų įtemptumas, - tačiau tikslus ornamento atkartojimas atiduodamas kompiuterio kompetencijai, su tokia precizika, kokios rankomis būtų neįmanoma pasiekti.
galiausiai, jei norisi pigiai ir gražiai - paprasčiausios
artforhousewives.blog/2013/03/01/extend-your-hand-with-needles-and-pins-and-huipiles |
lazdelės ir virvutės.
net nežinau normalaus termino (angl. backstrap weaving). gal jo lietuviškai ir nėra? nesu mačiusi, kad Lietuvoj kas taip austų ne juostas, o plačius audinius. man pažiūrėjus atrodo, kad turėtų būti baisiai sudėtinga. na, bet ištisos kultūros taip audė, ir dabar dar audžia! štai filmukas, kur audėja parodo visą darbo eigą: https://www.youtube.com/watch?v=R2JlgXorWeg&t=933s - beje, tik rodo ir nieko nešneka, tai galima per kokį neįdomų nuotolinį meetą peržiūrėti :p#staklės #audimas #rankdarbiai #drobinis #nytys #skietas #muštuvas #kreiptuvas #Laosas #amatai
Komentarai
Rašyti komentarą