Šilko siūlo keliai

© Victoria and Albert Museum https://www.vam.ac.uk/blog/news/getting-the-feel-of-the-fabric-of-india

neseniai audėjų grupėj perskaičiau aimaną, kad norėtų atmatyti, kaip atsiranda šilkas. turbūt visi žino, koks šilkas stiprus, šiltas (šiltesnis už vilną!), koks jis plonas, blizgus ir koks sveikas liestis prie odos, o sendamas tik gerėja, kaip auksas, etc etc. bet kaip jis atsiranda? na, senovėj į Europą atvažiuodavo šilko keliu, o Azijoj tai kažkaip šilkaverpiai ten jį pagamina... Laose būdama pamačiau lėkštėj auginamus šilkaverpius, ir suvokiau, kad nieko apie juos nežinau. tada paskaičiau vietoj nusipirktą knygelę, kurioje pasakojo, kad yra du būdai šilkui išgauti. o grįžus namo prisigūglinau daugiau, ir dabar papasakosiu.

Kas yra šilko siūlas

paprastai sakant, šilkas yra ne kas kita, kaip voratinklis. tą voratinklį išskiria šilkaverpių vikšrai: viena liauka gamina siūlą, kita - lipnią gumą (sericiną), ir iš šių dviejų medžiagų vikšras nusiveja sau standų gražų kokoną, kuriame virsta lėliuke ir ramiai bręsta iki drugelio.

Bombyx mori

https://www.flickr.com/photos/baummarco/36368118811
arba neramiai, jeigu esi Bombyx mori šilkaverpis. tai - visiškai domestikuota (natūraliai gamtoje neišgyventų) šilkaverpių rūšis. kai būna parašyta tiesiog "šilkas", tai greičiausiai ir eina kalba apie Bombyx mori suverptąjį.

o neramiai bręsta todėl, kad susisukę kokonai surenkami ir... išverdami. verdant žūva lerva ir nuo šilko atsiskiria ta lipni guma. tuomet surandama siūlo pradžia ir jis visas tiesiog išvyniojamas, o lervos išmetamos.

video, kuriame parodytas visas procesas: https://www.youtube.com/watch?v=97C5FNXdqI4

visas kokonas būna suvytas iš vientisos gijos! vienas kokonas - apytiksliai 1300 metrų siūlo. 150 šilkaverpių - apie 50 gramų sruoga.

jei esat jautrios širdies, turbūt pasidarė šiurpoka. galiu šiek tiek nuraminti: indai yra sugalvoję šilko išgavimo būdą, kai nereikia žudyti šilkaverpių.

Laukinis šilkas

https://en.interloom.org/material/wild-silk
šiam šilkui gaminti naudojami jau išsiritusių drugelių kokonai. kokonai jau pragraužti, tad siūlas suardytas, todėl šilko žaliavą reikia paruošti maždaug taip pat, kaip audimui ruošiama medvilnė ar vilna: išvirtas kokonas supurenamas, iškaršiamas ir tada iš naujo suverpiamas į siūlą.

toks šilkas vadinamas Ahimsa, Tusah, laukiniu (wild), taikiu (peace) šilku. kartais jis pavadinamas ir Assam šilku, nes daugiausia išgaunamas Assam regione Indijoje. jis turi kelias rūšis, pvz. eri, muga, pat, - gal ir daugiau, tik aš nežinau.

https://www.theyarntree.com/products/handspun-eri-silk-yarn

Eri

visas laukinis šilkas ne toks blizgus, siūlai storesni ir šiurkštesni, nors tai priklauso ir nuo konkrečios rūšies. o vienas storiausių, kiečiausių, bet ir šilčiausių, - eri šilko siūlas. eri šilkaverpiai (vieninteliai iš visų laukinio šilko gamintojų) yra domestikuoti, todėl gali būti auginami fermose, kas reiškia tai, kad siūlo galima nusipirkti tiesiog parduotuvėje ir jis nekainuos kosmosą.

įdomu, kad eri šilkaverpiai valgo ricinmedžio lapus :)) šiaip jau dauguma laukinio šilko verpėjų valgo ne šilkmedį.

https://www.kraftkolour.net.au/eri-peace-silk-sliver-500gm

Demineralizacija

laukinis šilkas būna šiurkštesnis dėl jame esančių mineralų, o šiuolaikiniais metodais jau galima šilką demineralizuoti. internetai sako, kad demineralizuotas laukinis šilkas savo savybėmis tampa labai panašus į Bombyx mori gaminamą.

https://www.flickr.com/photos/bredero5/26182003248

Kodėl sakiau, kad nuraminti galiu "šiek tiek"?

kadangi nereikia nužudyti šilkaverpių, laukinis šilkas laikomas veganišku, eco friendly ir panašiai. tik, deja, niekas fermose nesicackina per daug, pvz., kartais kokonai užšaldomi, jei nėra galimybių iškart jų visų apdirbti, ir lervos vis tiek žūva. taip pat mąstau, kur jie deda tą galybę išsiritusių šilkaverpių? galiausiai, jokio šilko gavybos proceso sertifikavimo nėra, tad niekas jums negali net teoriškai užtikrinti, jog gaminant tą dailią šilko skarelę "gyvūnai nenukentėjo" (jeigu jums tai svarbu, aišku).

Šaltiniai

Wikipedija
https://www.thoughtco.com/silkworms-bombyx-domestication-170667
http://www.madehow.com/Volume-2/Silk.html
http://bwcindia.org/Web/Awareness/LearnAbout/SocalledAhimsaSilk.html
https://yarnsub.com/articles/fibers/silk
http://www.wildfibres.co.uk/

#šilkas #siūlai #laukinis #natūralūs #taikus

Komentarai