Tekstas pusiau išverstas, pusiau sukonspektuotas, autorės Tien Chiu leidimas dalintis ir pernaudoti nuotraukas gautas, kad mano dabar audžiami pilkai geltoni koriukai nėra kontrastingi jau suprasta, originalas čia: originalas
Skirta audžiančioms, bet tinka ir visoms kitoms siūlų narpliotojoms (mezgimui, nėrimui, siuvinėjimui).
Taigi penki klausimai, kurie padės sukurti spalviškai gražų audinį.
1. Ar spalvos pakankamai kontrastuoja tam, kad išryškėtų raštas?
Kontrastas - tai šviesios/tamsios spalvos kiekis; jis yra svarbiausias dalykas sprendžiant, ar raštas bus ryškiai matomas, ar subtilus. Jei nori subtilaus - rinkis panašaus tamsumo spalvas, jei aštraus - rinkis skirtingo tamsumo spalvas.
Lengviausias būdas suprasti, kaip spalvos kontrastuos tarpusavyje, - jas nufotografuoti ir nuotrauką padaryti juodai balta. Jei nespalvotoje nuotraukoje siūlai atrodo vienodi, jų kontrastas bus švelnus, jei skirtingi - ryškus.
Štai, nespalvotoje nuotraukoje matyti, kad auksinė su ruda kontrastuoja daug stipriau negu rausva su ruda. Dėl to rudi dryžiukai daug labiau išryškėja ant auksinės, o ne ant rausvos.
2. Ar spalvos audinyje susimaišys, ar liks matyti kaip atskiros?
Pavyzdyje - du audiniai, kurių siūlai vienodi. Drobiniam audime (kairėj) žalia ir violetinė susimaišė ir sukūrė naują spalvą, o audžiant ruoželiais (dešinėj) spalvos pasiskirstė blokais ir išliko ganėtinai atskiros.
Taigi, jeigu raštas yra toks, kuriame spalvos susimaišo, būtina įvertinti, kaip jos atrodys kartu. O jei spalvos iškils atskirais blokais - pakanka užtikrinti, kad jos gražiai atrodys viena greta kitos.
3. Kokias spalvas sukurs besikryžiuojantys metmenys ir ataudai?
Kaip matyti iš ankstesnio pavyzdžio, vertikaliai ir horizontaliai einantys siūlai visada susimaišo tarpusavyje. Jei dominuoja kažkuri viena kryptis (kaip dešinėj), spalvos išlieka ganėtinai grynos, tačiau vis tiek šiek tiek sumišusios. Tačiau jeigu audinys yra subalansuotas (tai reiškia, kad metmenys ir ataudai eina pramaišiui lygiomis dalimis ir lygiais intervalais), tuomet reikia gerai pasukti galvą, bandat suprasti, kaip spalvos atrodys kartu.
Taisyklė tokia: spalvos, kurios spalvų rate eina tarp dviejų pirminių, susimaišys į tokio paties ryškumo derinį (toks derinys pažymėtas rate).
Spalvos, kurios atsiduria tarp skirtingų pirminių spalvų, - sukurs blausesnį rezultatą. Štai, žalsva yra tarp geltonos ir mėlynos, oranžinė - tarp geltonos ir raudonos, o jų mišinys - murzinas.
Nuotraukos paimtos iš kito tos pačios autorės įrašo: jis yra čia.
Taip pat autorė sukūrė online tūlsą, kuriame galima pasižiūrėti, kaip ataudų ir metmenų spalvos atrodys kartu - jame galima rinktis spalvas iš paletės arba įkelti siūlų nuotrauką. Jis yra čia.
4. Kiek kurios spalvos imti?
Kai kurios spalvos būna ypač ryškios, rėžiančios akį, linkusios dominuoti. Su kitomis spalvomis jos labai stipriai kontrastuos ir daugelio skoniui rezultatas atrodys pernelyg stiprus.
Tai nereiškia, kad reiktų tokių spalvų vengti. Galima naudoti bet kokias spalvas, tačiau svarbu pasirinkti tinkamą jų kiekį. Pavyzdyje matot, kaip atrodo agresyvi geltonai žalia, lygiomis dalimis sumiksuota su tamsiai violetine. Ne kažką, ar ne? Tačiau sumažinus geltonos kiekį vaizdas atrodo kur kas labiau subalansuotas, netgi subtilus. Nes esmė ne spalvose, o jų proporcijoje.
Pasibandyti, kaip spalvos gros viena šalia kitos, paprasčiausia užvyniojus siūlo ant liniuotės ar kortelės: galima žaisti su skirtingais pločiais tol, kol rezultatas bus patrauklus akiai.
5. Kaip spalvos atrodys realiame drabužyje?
Čia svarbūs keli dalykai. Pirma - jei ketinate iš audinio siūti rūbą, pasipaišykit jo skečą ir nuspalvinkit spalvotais pieštukais. Tai leis susivokti, kaip spalvos pasiskirstys ant gaminio.
Antra - tiek spalvos, tiek raštas iš toli atrodys vienaip, o išdidinus - kitaip, todėl reikia įsivertinti ir šitai. Jei į drabužį bus žiūrima iš toliau, spalvos vizualiai labiau susilies viena su kita, jei iš arčiau - labiau matysis atskiri siūlai ir smulkus raštas. Jei siūlai storesni - raštas atrodys vienaip, jei plonesni - kitaip.
Pavyzdys: tas pats raštas, skirtingi siūlai. Nuotrauka iš čia.
Norint suvokti, kaip elgsis spalvos, autorė siūlo mobilią aplikaciją iWeaveIt, kurią turbūt patogiau naudoti planšetėj, o ne telefone. Androidui kainuoja 25 eurus.
Visgi geriausias būdas sužinoti, kaip atrodys rezultatas - pasidaryti tikrą pavyzdį, nes joks monitorius tiksliai neatkartos siūlų ir audinio savybių, ypač po skalbimo. Tad pavyzdys sutaupys laiko ir pinigų, ypač jei projektui naudojat brangius siūlus arba audžiat didelį rietimą.
Primenu, kad originali ir pilna straipsnio versija (be kita ko, su nuorodomis į kitus įrašus, kuriuose aiškinama plačiau) yra čia: originalas.
Komentarai
Rašyti komentarą