Ką reiškia populiariausi siūlų matavimo vienetai

foto iš čia
yra žmonių, kurie mėgsta eksperimentuoti. jų nedomina skaičiai, lentelės, prognozės. tokie nusipirks kokius nors gražius siūlus ir tada žiūrės, ką galima iš jų išausti ar numegzti.
o yra tokių, kurie žino, ką nori padaryti, ir bando surasti tinkamus siūlus. įsivaizduokim dar, kad toks žmogus gyvena kaime, yra karantinas arba jis šiaip nemėgsta vaikščioti į parduotuves. jis siūlus turi pirkti internetu, ir kažkaip iš to striuko ir migloto aprašymo suprasti, ką gaus. šitas įrašas skirtas būtent pastariesiems. tokiems kaip aš.
nesu patyrusi nei siūlų, nei matematikos vartotoja, tad jei pastebėsit klaidų - labai lauksiu komentarų su patikslinimais.

darydamasi šį konspektą galvojau apie audimą, bet viskas tinka ir mezgimui, nėrimui ar kitiems rankdarbiams. taigi,

3/2, 20/2, 8/4 


foto iš čia

ir panašūs burtai. pirmas skaičius nurodo į standartinę numeraciją (kuo mažesnis skaičius, tuo storesni siūlai), antras - iš kiek gijų tas siūlas suvytas.
pirmasis skaičius turi ir daugiau kabliukų. 20/2 medvilnė ir 20/2 šilkas nebūtinai bus tokio paties storio. ir net skirtingų gamintojų 20/2 medvilnė nebūtinai bus tokia pati. bet visgi apytikrei orientacijai šiais skaičiais naudotis galima.

beje, apie gijas.

foto iš čia
siūlas gali būti susuktas iš vieno siūlo, iš dviejų siūlų, iš penkių siūlų... tie pavieniai siūliukai jame vadinami gijomis (angl. plies). kuo daugiau gijų - tuo siūlas tvirtesnis. rankinėmis staklėmis vienos gijos siūlus apskritai nelabai įmanoma austi (bent taip man sakė viena audėja), nes jie sutrūkinės.
taip pat reikia atkreipti dėmesį, ar/kaip gijos susuktos. kartais siūlai būna iš kelių gijų, bet nesuvyti. suvytas siūlas bus tvirtesnis ir plonesnis už nesuvytą.


Lace, Super Fine, Fine, Light, Medium, Bulky, Super Bulky, Jumbo

foto iš čia
ir panašūs - kartais tų kategorijų prigalvojama ir daugiau. taip dažniau numeruojami aprašomi mezgimo siūlai; tiesa, žodžiai gali būti išreiškiami ir skaičiais: Lace (0) yra ploniausi, Jumbo (7) - storiausi siūlai. atkreipkit dėmesį, kad čia kuo mažesnis skaičius - tuo plonesni siūlai, o prieš tai minėtoje numeracijoje yra priešingai.

metražas

skaičius, iš pirmo žvilgsnio tarsi lengviausiai suprantamas - tai ilgis tam tikrame svorio vienete, arba linijinis pluošto tankis. angliškai dažniausiai rašomi jardai ir uncijos arba poundai, lietuviškai - metrai ir gramai. jei skaičiuojama jardais, tai jardažas, jei metrais - metražas.
ant siūlų etiketės 99,99 proc. atvejų būna nurodyta, koks yra kamuoliuko svoris ir koks siūlo jame ilgis, taigi šitą skaičių praktiškai visada galima sužinoti.
kodėl sakau, kad jis lengviausiai suprantamas tik "iš pirmo žvilgsnio"? - žr. dalį "deja, pasaulis nėra tobulas".

tex, yield
foto iš čia

kartais ilgis svoryje būna aprašytas vartojant terminus "tex" arba "yield". "tex" pasako, kiek gramų sveria vienas kilometras siūlų; 1 tex reiškia, kad vienas kilometras siūlų svers 1 gramą; tex 200 reiškia, kad vienas kilometras siūlo svers 200 gramų; taigi, kuo tex didesnis - tuo storesnis siūlas. "yield" - tas pats, tik jardai pounde.

gr

kartais būna užrašyta "gr/yard" - gr yra ne gramai, o grains. 100 grains tėra 6,5 gramo. o 1 jardas - 0,91 metro.

Nm, NM

standartinis matavimas, kuris dažnai pasitaiko lino, medvilnės aprašymuose, - Nm (pirma raidė visada didžioji). Nm apskaičiuojamas taip: 1000/Tex. taigi, jei vienas siūlo kilometras sveria 200 gramų, jo Nm bus 5 (1000/200 = 5). kuo Nm didesnis, tuo siūlas plonesnis (priešingai negu tex).

galima rasti ir tokį užrašą "Nm 2/50" arba "Nm 50/2", arba "2,50" -  tai reiškia, kad siūlas suvytas iš dviejų gijų po 25 Nm (bendras Nm yra 50).

esu mačius ir tokį: "NM 3300" - kai abi santrumpos raidės didžiosios, o po jų einantis skaičius keistai didelis. tai tas pats Nm, tik padaugintas iš 1000.

atkreipkit dėmesį, kad šitas matavimas vizualiai atrodo panašus į tą, kurį minėjau patį pirmą: du skaičiai, kuriuos skiria pasvirasis brūkšnys. vienas iš tų skaičių (mažesnis) visada reikš gijų skaičių. o didesnis gali būti svorio ir ilgio santykis (su Nm), arba standartinė numeracija (be Nm). vienoda tai, kad abiem atvejais kuo didesnis skaičius - tuo plonesnis siūlas.

deja, pasaulis nėra tobulas

tikrinau kelias lietuviškas svetaines, kuriose nurodomas siūlo Nm. pastebėjau, kad metrai šimte gramų nurodomi vienos gijos, o ne visų. pvz., jei siūlo ilgis nurodytas 1000 metrų / 100 gramų, tai, mano skaičiavimu, jo Nm turėtų būti 10. tačiau siūlo storis nurodytas Nm 2/20, o tai reikštų, kad jo vienas kilometras sveria 200 g, o ne šimtą: t. y. dvi gijos po šimtą gramų. vizualiai pagal storį irgi atrodė, kad siūlas veikiau 500 m / 100 g, o ne 1000 m / 100 g. patikrinau keliolika siūlų ir visuose mačiau šitą neatitikimą (išskyrus tuos, kuriuos sudaro viena gija!).
taip gautųsi, kad Nm skaičiumi verta pasitikėti labiau negu svoriu ir ilgiu, nes svoris gali reikšti vienos gijos, o ne viso siūlo svorį.

vijos

foto iš čia
matavimas, kurį taip pat reikia turėti omenyje, nors jį pamatysite rečiau, - vijos metre ar colyje (angl. "twists per meter/inch"). čia ne gijos, o vijos: kiek kartų siūlas apsisuko aplink savo ašį. kaip jau minėjau, kuo tankiau susukta, tuo stipresnis, tvirtesnis siūlas. būna ir nesuvytų keliagijų siūlų - kartais tai nurodoma aprašyme, kartais ne.

kam tiek abrakadarba?

sakysit, kam reikia tiek visokių abrakadabra? jau sukasi galva, ir vis tiek niekas neaišku.
pirmas dalykas - vieningos siūlų matavimo sistemos, deja, nėra. skirtingos šalys, skirtingi regionai ir net skirtingi gamintojai gali sugalvoti savo matavimų sistemą. ir žinokit čia aš parašiau tik kelis matavimo vienetus - tuos, kuriuos pati dažniausiai matau ir todėl norėjau išsiaiškinti. jų yra kur kas, kur kas daugiau.

kodėl taip yra? galbūt todėl, kad siūlo storio neįmanoma apibrėžti pagal jo skersmenį. vieni siūlai puresni, kiti tankesni. iš skirtingos medžiagos pagaminti siūlai taip pat turės skirtingas savybes. kaip minėjau, gijų ir vijų skaičius taipogi turi įtakos. taip pat vieni siūlai turi daug mažų atsišakojančių siūliukų, yra tokie pūkuoti, purūs (pvz vilna), o kiti yra tiesūs ir lygūs (pvz šukuota medvilnė). vieni siūlai tempiasi kaip guma, o paleidus susitraukia (su liureksu); kiti tempiasi ir lieka ilgi (mano turima viskozė su poliesteriu taip daro); dar kiti nesitempia išvis (pvz. linas) arba yra tamprūs tik šiek tiek (medvilnė). storas siūlas gali būti visiškai netvirtas, vos truktelėjus suplyš, o plonytis siūlas gali būti rankomis nesutraukomas (ypač sintetiniai). jau nekalbant apie spalvą, švelnumą, blizgumą. todėl norint aprašytą siūlą, neišvengiamai reikia daug skirtingų parametrų. ir mano paminėtieji nurodo tik mažą dalį savybių.

ne matavimo vienetai, bet į temą
foto iš čia

ant etiketės kartais būna parašyta "mezgimo", "nėrimo", "audimo", o kartais netgi "amigurumi žaisliukų" arba "kojinių" siūlai. tai nereiškia, kad su nėrimo siūlais negaliu megzti, o su audimo - nerti. galbūt klystu, bet aš pastebėjau, kad siūlai, kurie skirti mezgimui, būna puresni ir minkščiau susukti; nėrimo siūlai būna kietesni, tvirčiau susukti, standesni ir neretai plonesni už mezgimo; o audimo - kažkur per vidurį: mažiau purūs ir tvirtesni už mezgimo, bet ne taip kietai susukti kaip nėrimo. taip pat audimo siūlai paprastai būna plonesni už mezgimo, ir dažniausiai pigesni tiek už audimo, tiek už nėrimo :D bet čia tik labai bendri pastebėjimai, kurie gali ir neveikti. ir, pakartosiu, dažniausiai tą patį siūlą galima panaudoti ir audimui, ir mezgimui, ir nėrimui; tik rezultatas bus skirtingas. (o siūlų kojinėms sudėtyje visada bus sintetikos, bet tai jau visai visai kita tema.)

#siūlai #audimas #nėrimas #mezgimas #rankdarbiai #storis #tex #Nm #gijos #vijos #metražas

Komentarai